Zkrácené úvazky? Posvítili jsme si na ně.

Obliba zkrácených úvazků obecně stoupá, ale reflektují tento trend pracovat na jiný než plný úvazek také zaměstnavatelé?

Rodiče, důchodci, studenti a další lidé, kteří nemohou či nechtějí být v práci osm a více hodin denně, vytvářejí skupinu lidí, která zvyšuje tlak na firmy a stát, aby byli benevolentnější ve věci větší benevolence a organizovanosti dalších druhů pracovních úvazků a způsobů práce. Málokterá maminka chce nechat dítě ve školce do půl šesté odpoledne. Stejně tak pro důchodce bude určitě příjemnější pracovat méně, ale zároveň zůstat v aktivním kontaktu s okolním světem. Práce na zkrácený úvazek má veliký potenciál u široké skupiny lidí, ale pojďme se podrobněji podívat na to, co to vlastně znamená, pracovat na zkrácený úvazek.

Obecně můžeme říci, že se jedná o úvazek menší než čtyřicet hodin týdně a celých pět pracovních dnů. Nabízí se poměrně dost variant a kombinací a je dobré si na začátku pracovního vztahu se zaměstnavatelem jasně vymezit, jaká bude ta vaše. Při zkráceném úvazku máte nárok na stejné benefity, jako zaměstnanec s plným úvazkem. Jejich množství bývá ale v reálu závislé na poměru odpracovaných dní nebo hodin. Toto pravidlo platí například u dovolené nebo stravenek.

České firmy se zatím se zkrácenými úvazky učí pracovat. Mezi firmami najdete i vlaštovky, které je považují za standard této a budoucí doby. Přesto, že zatím není tak snadné tyto firmy najít, existují.

TIP

Někdy zaměstnavatelé takový úvazek nemají v nabídce volných pracovních pozic, přesto je možné jej získat. Pokud nabídnete zajímavé zkušenosti a flexibilitu, je možné se u pohovoru dohodnout na různých alternativách oboustranně výhodné spolupráce. Nebojte se zeptat.

Stejně tak se začíná probírat ze zimního spánku i stát a zavnímal potřebu nový pracovní fenomén podpořit v zákoně. V roce 2023 bychom se tedy měli dočkat podpory zkrácených úvazků ve smyslu nižších odvodů sociálního pojištění pro zaměstnavatele.

Můžeme si držet pěsti, že to bude právě ta potřebná věc, která motivuje firmy nabízet více zkrácených úvazků, tak, jako je to běžné v jiných zemích.

  • Share this post

    Mějte přehled o nejnovějších pozicích a přístup k VIP článkům

    Přihlaste se k odběru čerstvých aktualit, VIP článků a nejnovějších pozic, které vám mohou pomoci nastartovat kariéru.


    Karierio by Frontman

    Frontman pomáhá inovativním firmám růst v těchto oblastech: technologie, zemědělství, development a služby. Propojuje firmy s talenty a talenty se zajímavými pracovními příležitostmi. A to vše začíná právě tady na kariérním portálu Karierio!