7 důvodů, proč je práce ve startupu výjimečná (a možná i trochu šílená)

Změna práce je vždy důležitým rozhodnutím, které ovlivní váš profesní i osobní život. Pokud přemýšlíte o přechodu do nového zaměstnání, měli byste pečlivě zvážit, co chcete a hledáte. Preferujete větší firmu, korporátní prostředí, nebo je pro vás atraktivnější menší kolektiv a potenciálně i startup?

Společně se podíváme na výhody i nevýhody, které toto specifické pracovní prostředí skýtá.

Znáte sedm důvodů, proč ve startupu pracovat i nepracovat?

Osobní a profesionální růst

Práce ve startupu vám poskytuje příležitost aktivně se podílet na projektech a vidět konkrétní výsledky své práce. Můžete získat širokou paletu dovedností a zkušeností, které vás posunou kariérně vpřed. V praxi to znamená, že nastoupíte jako projekt manažer a do půl roku můžete být v top managementu. Jedete na vlně adrenalinu a vzrušení a karierní postup je několikanásobně rychlejší než ve velkých firmách, kde si ho musíte i tak trochu vysedět.

Navíc, menší tým vám umožňují rychlé rozhodování a větší míru autonomie. Nečekáte, až váš návrh oběhne celé korporátní kolečko a každý k němu něco doplní, aby dokázal svou nepostradatelnost a vykázal činnost.

Na druhé straně, rychlý nárůst odpovědnosti a práce na více projektech zároveň může být náročný a vyžadovat vyšší pracovní nasazení. Jednoduše se nezastavíte, budete dělat všechno a pokud neumíte oddělit práci od osobního života, nastavit si pracovní priority a vytvořit si přehledný time-management, tak vás může startup „sežrat“.

Jste součástí rychlého vývoje a neustálých změn, musíte se stále přizpůsobovat aktuálním situacím, učit se novým dovednostem a nehroutit se z toho, že co bylo včera, dnes již nemusí platit.

Inovativní prostředí

Startupy se zaměřují na inovaci a vyvíjení nových technologií, produktů nebo služeb. Práce v takovém prostředí vám umožňuje být součástí kreativního týmu a podílet se na něčem, co může skutečně změnit svět. Znáte třeba startupy od Tesly či SpaceX? Přicházejí s revolučními technologiemi v oblasti elektromobility a vesmírných letů. Nemusíte mířit, až do vesmíru, ale určitě se chcete svým projektem přiblížit hvězdám.

Každý den ve startupu přináší nové výzvy a příležitosti. Můžete být součástí inovativního projektu, který je na začátku, ale za pár let ho budou znát všichni, vy budete dělat prestižní rozhovor a můžete říct: „Jo jo, byl jsem na začátku projektu a všichni jsme věřili, že to vyjde.“

Buď kreativní, neotřelý, vtipný a inteligentní – máš na to hodinu. Ukažme si druhou stranu mince. Práce ve startupu může být náročná vzhledem k vysokým očekáváním a tlaku na inovaci, obsah a rychlost. Potřeba přicházet s novými nápady a rychlého pokroku může vést k vysokému pracovnímu tempu a přetížení. Neočekávejte hodinovou pauzu na obídek a pak ještě kafíčko. Když je potřeba, tak musí všichni tahat za jeden provaz, nezastavit se a opravdu makat, makat, makat.

Dynamická spolupráce

Ve startupu je spolupráce klíčová. Pracujete s malým týmem lidí, kteří sdílejí stejnou vášeň a cíle. Můžete se inspirovat a učit od ostatních, společně se angažovat v tvorbě strategií a řešení problémů. Flexibilita a otevřenost názorů umožňují rychlé a efektivní rozhodování, což se diametrálně liší od velkých firem, a právě tato akce schopná spolupráce bývá velkým argumentem, proč si vybrat práci ve startupu.

Na druhou stranu, v malém týmu je daleko více zřejmá osobní odpovědnost a můžete se cítit být pod velkým tlakem. Když se něco nepovede, je obtížné se skrýt za dav. Navíc, dynamické prostředí a rychlý vývoj mohou vést k častým změnám plánů a priorizaci, což může vyvolávat stres a nejistotu. Je dobré položit sám sobě otázku: Jakou mám vlastně povahu? Potřebuji neochvějnou stabilitu, nebo změny a neustálá akce nechávají mou hlavu v klidu?

TIP

Mimochodem, právě startupy jsou tahouni inovací a doslova se předhánějí v originálních benefitech pro své zaměstnance a spolupracovníky. Podívejte se na článek, ve kterém jsme se zaměřili na aktuální trendy toho, co firmy spolu s penězi svým lidem nabízí.

Možnost nastavit vlastní pravidla

Svoboda práce – nejsilnější lákadlo startupů. Někdy stihnete vše udělat dřív, zabalíte to a jdete na kolo. Jindy pracujete přes celou noc, protože vám to tak vyhovuje, protože můžete. Neformální pracovní prostředí a individuální nastavení pracovních návyků, tak se pracuje ve startupu.

Navíc vás kolegové poslouchají a máte možnost aktivně přispívat k tvorbě firemní kultury a procesů. Vaše nápady a iniciativa mají velkou váhu a můžete se podílet na rozhodování a směřování projektu. A to je fajn pocit.

Není to ale pro každého. Zatímco jeden umí být efektivní v nedefinované pracovní době, druhý se ztrácí, a naopak potřebuje jasný denní mustr. Někdy je obtížné udržet stabilitu a konzistenci ve firemních procesech a strategii bez jasných směrnic.

Navíc se může stát, že do pracovního prostředí pronikne jakási plytkost a neefektivita, které budou zapříčiněny prolínáním nebo špatnou konkretizací pracovních pozic a odpovědnosti. Jednoduše, budete sedět zadkem na několika židlích a nebude se vám dařit plnit úkoly tak dobře, jak byste potřebovali a chtěli.

Startup má duši

Pracovní prostředí ve startupu je často plné vášně, energie a nadšení. Lidé zde sdílejí podobné cíle a vizionářské myšlenky. Můžete se těšit na spolupráci s lidmi, kteří jsou motivovaní a odhodlaní změnit svět. Tato dynamika vytváří prostředí, ve kterém inovace mohou kvést a dál sílit. Společnost Patagonia, která se angažuje v ochraně životního prostředí a uvádí do praxe udržitelné podnikání, nám může být hezkým příkladem, jak se mohou dát věci do pohybu tím správným a pozitivním směrem. Práce v takovém prostředí vám může poskytnout pocit, že přispíváte ke společenskému prospěchu.

Nicméně, stejně tak, jako nadšení, můžete mít i pocit nejistoty. V mnoha pracovních inzerátech se dočtete: jistota pravidelné výplaty, každého 13. máte peníze na účtu. Velké a stabilní firmy nabízejí jistoty.

Je faktem, že mnoho startupů se potýká s finančními výzvami a rizikem neúspěchu. Může se stát, že se projekt nepovede, bude mít problémy a vy se ocitnete bez práce nebo výplaty. Stejně tak se může změnit zaměření startupu a váš pracovní post nebo role se stanou zbytečné, neaktuální.

Růst na denním pořádku

Startupy se často nacházejí ve fázi intenzivního rozvoje a mohou nabízet příležitosti pro kariérní postup a rozvoj. Máte možnost se zapojit do více oblastí a rozšířit si své dovednosti a znalosti. Příkladem může být společnost Amazon, která začala jako online knihkupectví a dnes je jedním z největších e-commerce gigantů.

Býti součástí rychle se rozvíjející organizace znamená, že musíte být připraveni na změny a přizpůsobit se novým výzvám. Navíc, ne každý startup dosáhne úspěchu, a tak existuje riziko, že se všechny ty investice a úsilí mohou vypařit.

Příležitost ovlivnit svět

Jednou z největších motivací pro práci ve startupu je možnost ovlivnit svět svými nápady a inovacemi. Projekty se často zaměřují na řešení společenských problémů nebo zpracování a vyvíjení nových trendů. Můžete být součástí pozitivní změny a skutečně dát své práci smysl. Inspirací může být například společnost TOMS, která se zavázala pomáhat potřebným a na každý prodaný pár bot daruje jeden dětem v nouzi.

Snaha změnit svět je ale náročný úkol a vyžaduje dlouhodobý závazek. Potýkáte se s překážkami, problémy, a tak může být frustrující nevidět okamžité výsledky své práce. Navíc, být součástí něčeho tak ambiciózního vyžaduje obětování času, energie a soukromí.

Pracovat ve startupu je jedinečné, získáte výjimečné příležitosti a výhody. Je to prostředí, kde se můžete aktivně podílet na inovativních projektech, růst profesně i osobně a být součástí inspirativního týmu. Nicméně, je důležité uvědomit si i nevýhody a alespoň trochu vědět, do čeho jdete. I když se říká, kdo nezažijte, nepochopí. A je to pravda.

.

  • Share this post

    Mějte přehled o nejnovějších pozicích a přístup k VIP článkům

    Přihlaste se k odběru čerstvých aktualit, VIP článků a nejnovějších pozic, které vám mohou pomoci nastartovat kariéru.


    Karierio by Frontman

    Frontman pomáhá inovativním firmám růst v těchto oblastech: technologie, zemědělství, development a služby. Propojuje firmy s talenty a talenty se zajímavými pracovními příležitostmi. A to vše začíná právě tady na kariérním portálu Karierio!