Jak může Chat GPT pomoc při hledání nové práce

Důvod k obavám? Právě naopak! S ChatGPT dostáváte do rukou nástroj, který vás může přiblížit vysněné práci. Nedojde tak na slavnou scénu z Pelíšků, kdy Stella Zázvorková kouká na plastové skleničky a konstatuje: „A skláři nebudou mít co žrát.“ My vám ukážeme, že umělá inteligence vás nejen o práci nepřipraví, místo toho vám pomůže.

Celý svět poslední měsíce doslova žije objevováním hranic umělého „kecálka“ ChatGPT od společnosti OpenAI. Lidé už zjistili, že si s ním nejen popovídají, ale umělá inteligence pro ně umí generovat zdrojový kód, psát články, vybírat zajímavá témata a odpovídat na úrovni Googlu. Zcela logicky se tak někteří lidé začali bát, jestli náhodou nemohou být umělou inteligencí nahrazeni.

Jaká práce je pro mne vlastně nejlepší?

Pomocí ChatGPT najdete informace o různých profesích a oborech a získáte informace o požadavcích na vzdělání, průměrném platu a pracovních podmínkách. Stejně tak s ním najdete informace o aktuálních nabídkách práce a konkrétní odkazy, na které můžete rovnou kliknout. Nabízí dokonce tipy a triky pro zlepšení profilu na LinkedIn nebo jiných profesních sítích. A pokud takový profil ještě nemáte, pomáhá s jeho založením.

V praxi to probíhá tak, že stačí napsat něco ve smyslu: Umím psát, komunikovat se zákazníky, ovládám tabulky a trochu i grafiku. kde bych měl pracovat?

Pak už jen necháte umělou inteligenci, aby vás zhodnotila a nabídne vám obvykle 4-5 možností, kde byste se nejlépe uplatnili. Stejně tak ale můžete položit otázku nikoliv podle toho, co umíte, ale podle toho, co chcete.

Dotaz může vypadat následovně: Chci manuálně pracovat, na čerstvém vzduchu a klidně i fyzicky náročnou práci. Jaké pozice jsou nejlepší?

Opět dostanete výpis několika relevantních pracovních pozic, mezi kterými se můžete rozhodovat.

Životopis rychle, bod po bodu

V tuto chvíli už víte, co chcete dělat. Je proto na čase oslnit svého budoucího zaměstnavatele, nejlépe dokonale zpracovaným životopisem nebo LinkedIn profilem. Že nemáte LinkedIn? Pokud znáte ChatGPT, nemáte ani problém, protože vás založením profilu provede krok za krokem. Stačí vznést požadavek.

Že potřebujete klasický životopis ve Wordu nebo jiném dokumentu? I tady stačí požádat ChatGPT, aby vám prozradil, jak LinkedIn profil vyexportovat do tradičního PDF nebo souboru s koncovkou .docx. Abyste se na pohovor dostali, budete spolu s životopisem potřebovat i motivační dopis. Nevíte, jak na něj? Během chvíle dostanete sadu víc než užitečných rad, na co se zaměřit a které informace raději vynechat.

Vidíte? Pokud zapřáhnete umělou inteligenci tím správným způsobem, nejen, že se o práci nemusíte bát, ale s její pomocí může být váš „dream job“ zase o něco blíž.

Pohovor se blíží? Využijte přítele na telefonu

Váš LinkedIn profil spolu s motivačním dopisem slavily úspěch a vy se můžete těšit na pohovor? Skvělé, gratulujeme! Ještě vás sice čeká pár překážek, ale ani přes ty nemusíte skákat sami. Takže na co se připravit teď? Rozhodně byste si měli udělat zběžnou rešerši o společnosti, do které vás pozvali na pohovor. Co konkrétního byste měli vědět?

TIP:

Nebojte se pokládat i podrobnější a cílené otázky směřující k hlubší analýze společnosti. Získáte tak zase o kus lepší představu o vašem možném zaměstnavateli.

Posledním bodem, na který se dnes spolu podíváme, je příprava na pracovní pohovor. Ten v mnoha lidech vyvolává nervozitu, hlavně ve chvíli, kde jde o jejich úplně první, případně po dlouhé době první pohovor. Jak se chovat? Jak odpovídat? Na co se mne budou ptát? Nečeká na mne nějaký chyták? I tady platí, že jste jednu otázku od dobrých rad, které jsou nad zlato. ChatGPT doporučuje následující: 

Pamatujte si, že každý pracovní pohovor je jiný, ale dobrá příprava může být klíčem k úspěšnému výsledku. 

Snad jsme vás přesvědčili, že se umělé inteligence nemusíte jen obávat, ale především můžete těžit ze všech možností, které nabízí. Takže držíme palce při hledání vaší vysněné práce.

  • Share this post

    Mějte přehled o nejnovějších pozicích a přístup k VIP článkům

    Přihlaste se k odběru čerstvých aktualit, VIP článků a nejnovějších pozic, které vám mohou pomoci nastartovat kariéru.


    Karierio by Frontman

    Frontman pomáhá inovativním firmám růst v těchto oblastech: technologie, zemědělství, development a služby. Propojuje firmy s talenty a talenty se zajímavými pracovními příležitostmi. A to vše začíná právě tady na kariérním portálu Karierio!