Jak si najít novou práci při současném zaměstnání?

Máte pocit, že se vám v soudobé práci nedostává dostatečného množství výzev nebo už vás prostě nebaví? Možná je čas hledat nové zaměstnání. Zamyslete se, co vás opravdu baví a naplňuje. Není nutné zůstat v práci, kde se necítíte spokojení. Hledání nové pozice může být náročné, ale také velmi osvobozující a získáte tak novou šanci na růst a rozvoj.

Jak ale hledat práci, pokud jste stále zaměstnaní? Tato otázka může být trochu ošemetná, ale nezoufejte! Připravili jsme pro vás několik tipů, které vám pomohou vydat se na cestu hledání nových příležitostí, aniž byste ohrozili svou současnou pozici.

Mějte jasno o svých cílech a prioritách

Popřemýšlejte o tom, co by pro vás nové zaměstnání znamenalo. Sepište si, jaký je váš cíl a v čem se má nová pozice lišit od té současné. Láká vás vyšší plat, lepší pracovní podmínky, možnosti růstu a rozvoje? Definujte si, čeho byste chtěli od změny dosáhnout a nepolevujte ze svých nároků. Nejprve se zorientujete, abyste věděli, jaké máte možnosti a udělejte si jasno, kudy se vydáte.

Hledejte diskrétně

Pamatujte si, že hledání nového zaměstnání by nemělo být na úkor vaší současné práce. Hledejte diskrétně a nezveřejňujte své pátrání na sociálních sítích nebo před kolegy. Můžete využít specializované pracovní portály, osobní doporučení nebo kontaktovat headhuntery.

Plánujte svůj čas efektivně

Hledání nového zaměstnání může být časově náročné. Je důležité vyhradit si denně několik minut, které tomu budete aktivně věnovat. Naplánujte si například pravidelné časy pro prohlížení pracovních inzerátů, úpravu životopisu nebo přípravu na pohovor. Stačí pár minut, večer nebo ráno před prací. Snažte se tuto aktivitu sladit se svým současným pracovním vytížením a nechat si ji na doma.

Upravte svůj životopis a motivační dopis

Životopis a motivační dopis upravte tak, aby odpovídaly požadavkům nových pracovních pozic a byly aktuální. Zdůrazněte, co můžete nabídnout, jakou přidanou hodnotu dáváte k dispozici a zkuste se „prodat“. Zároveň si dejte pozor, aby nebylo zřejmé, že hledáte novou práci z důvodu nespokojenosti v té současné.

TIP

Mějte vždy aktualizovaný svůj LinkedIn profil. Nevíte, jak na to? Podívejte se na náš článek, kde pro vás máme několik užitečných rad.

Připravte se na pohovory

Při osobním setkání se snažte o co nejlepší dojem. Předem si vyhledejte informace o společnosti a pozici, na kterou se hlásíte. Přemýšlejte o otázkách, které by vám mohly být položeny a připravte si odpovědi. Není od věci procvičit si sebe-prezentaci a komunikační dovednosti.

Je možné, že na pohovoru přijde dotaz „Proč jste se rozhodl/a změnit práci?“.  Odpověď na tuto otázku by měla být upřímná, ale současně pozitivní. Je důležité zdůraznit, co vás vedlo k rozhodnutí hledat nové zaměstnání, aniž byste kritizovali to současné. Máme pro vás pár tipů na odpovědi:

 • Hledám novou výzvu a příležitost k rozvoji svých schopností.
 • Chci se pracovně přesunout do jiného odvětví a naučit se nové věci.
 • Cítím, že současné zaměstnání mi již nepřináší uspokojení a vnímám potřebu posunout se dál.
 • Hledám pracovní prostředí, které bude více vyhovovat mým hodnotám a cílům.

Je třeba, aby vaše odpověď ukazovala, že jste se rozhodli hledat novou práci z pozitivních důvodů a nyní chcete věnovat své schopnosti a energii novému zaměstnavateli.

Na kdy naplánovat pohovor?

Když hledáte novou pozici a zároveň jste stále zaměstnaní, plánování pohovorů může být složité. Pokud je to možné, snažte se domluvit pohovory mimo pracovní dobu, aby nedocházelo k interferenci s vaší současnou prací. Pokud to nejde, požádejte raději o volno. Dovolená se počítá na hodiny, takže je výhodné si schůzku, s potenciálním zaměstnavatelem, naplánovat na začátek nebo konec pracovní doby. Logistika pohovorů může být nelehká, snažte se ale vždy najít rovnováhu mezi svým současným zaměstnáním a hledáním toho nového.

Budujte svou síť kontaktů

Budování vztahů a kontaktů v oboru může být pro hledání nového zaměstnání klíčové. Zapojte se do odborných skupin, účastněte se konferencí a setkání, využívejte sociální sítě. Vytvořte si nebo aktualizujte profil na LinkedIn (Pozor! Nastavte si, že jste otevřeni novým příležitostem, ale pouze s viditelností pro recruitment, HR, nikoliv pro širokou veřejnost.). Tím si můžete efektivně rozšířit své pole působnosti a získat informace o nových pracovních příležitostech a spolupráci.

Buďte trpěliví a nezoufejte

Najít nové zaměstnání může trvat nějaký čas, takže buďte trpěliví. Nenuťte se k rozhodnutí, které by mohlo vést k neuspokojivému výsledku. Pokud máte pocit, že jste na správné cestě, držte se jí, nezoufejte a hlavně vytrvejte.

Dbejte na své zdraví a pohodu

Hledání nové práce může být náročné a stresující, proto u toho nezapomínejte na péči o své zdraví a pohodu. Zajistěte si dostatek spánku, stravujte se zdravě, cvičte a relaxujte. Vyvážený fyzický i duševní stav vám pomůže zvládnout náročné období při hledání toho pravého zaměstnání.

 

Věříme, že vám naše tipy pomohou a najdete svůj „dream job“, aniž byste ohrozili současnou pozici. Důležité je mít jasno ve svých cílech, hledat diskrétně, plánovat svůj čas efektivně, upravit si životopis a motivační dopis, budovat efektivní síť kontaktů, připravit se na pohovory, být trpělivý a dbát na své zdraví a pohodu. Pokud se budete řídit těmito pravidly, máte velkou šanci najít zaměstnání, které vám bude přinášet spokojenost a růst.

.

 • Share this post

  Mějte přehled o nejnovějších pozicích a přístup k VIP článkům

  Přihlaste se k odběru čerstvých aktualit, VIP článků a nejnovějších pozic, které vám mohou pomoci nastartovat kariéru.


  Karierio by Frontman

  Frontman pomáhá inovativním firmám růst v těchto oblastech: technologie, zemědělství, development a služby. Propojuje firmy s talenty a talenty se zajímavými pracovními příležitostmi. A to vše začíná právě tady na kariérním portálu Karierio!