Trendy v pracovních benefitech

Zaměstnanecké benefity představují přidanou hodnotou k platu zaměstnance. Váháte, zda práci přijmout? Výhody pro zaměstnance vás přesvědčí.

Doba se mění a s ní i potřeby a přání lidí. Zatímco dříve byly hitem stravenky, dnes už je nabídka mnohonásobně větší. Svou roli sehrála i pandemie, změnila pracovní trh a s tím i využitelnost některých zaměstnaneckých výhod. Když odezněla, některé trendy vrátily a jiné byly zcela nahrazeny.

Co aktuálně frčí, jaké jsou současné trendy v zaměstnaneckých benefitech?

Jednoznačně je to jejich personalizace. Zaměstnanci mají různé potřeby, preference a firmy začaly tento fakt úspěšně reflektovat. Nabízí pracovníkům vlastní výběr ze seznamu dostupných benefitů a slev, možnost upravit výši zdravotního pojištění nebo nastavení osobního penzijního plánu. Někdo uvítá slevy na dioptrické brýle, jiný vstupenky do divadla nebo na fotbal. Každý si najde to své.

Mezi osobně cílené výhody se řadí i benefity zahrnující rodinu. Jedná se o podporu rodičů a pomoc v péči o rodinné příslušníky, ať už jde o děti, prarodiče nebo jiné členy. Tento program může zahrnovat například flexibilní pracovní dobu, možnost pracovat z domova, placenou rodičovskou dovolenou, podporu při péči o starší osoby nebo přístup k dětské školce či jeslím.

Aktuálním trendem v oblasti zaměstnaneckých benefitů je zvýšení důrazu na duševní zdraví zaměstnanců. Stres na pracovišti představuje stále vzrůstající problém, a proto se firmy začínají zaměřovat na benefity, které pomáhají zaměstnancům zvládat vnitřní napětí a zlepšovat duševní rovnováhu. Jedná se například o speciální druhy meditací, masáží, terapeutických cvičení, psychologickou podporu nebo přístup k online kurzům o psychické harmonii. Je dokázáno, že preventivní péče o klid duše a mysli pomáhá předejít pracovnímu vyhoření, u kterého právě včasné podchycení hraje zcela zásadní význam.

TIP

Pokud chcete včas předejít vyhoření, nezapomínejte na dovolenou! Sepsali jsme pro vás pravidla jejího čerpání pro rok 2023 v tomto článku.

Některé firmy bojují proti vyčerpání zaměstnanců pomocí netradičních, ale funkčních benefitů, které jim zajistí dlouhodobě spokojeného člověka. Můžeme zmínit hned několik konkrétních příkladů:

 • Práce na projektech s významem – Mnoho zaměstnanců si přeje pracovat na projektech, které mají pozitivní dopad na společnost nebo životy lidí. Mají pocit, že jsou součástí něčeho většího a cítí hlubší smysl své práce.
 • Volno na cestování – Některé společnosti nabízejí možnost vzít si volno na cestování, objevit nové země a kultury. To může zaměstnancům pomoci zrelaxovat a nabrat novou pracovní a životní inspiraci. 
 • Sponzorovaná dovolená – V tomto případě se jedná také o volno, ale spíše ve významu dovolené. Firma hradí náklady na cestování a ubytování. Někdy dokonce pro celou rodinu.  
 • Kreativní volno – Zaměstnavatel nechá zaměstnance pracovat na osobních projektech nebo zájmech, které podporují jejich kreativitu a inovaci. 

Dalším z nových trendů, který stojí za zmínku, je zvýšení důrazu na udržitelnost a zodpovědnost. Společnosti začínají poskytovat benefity, které zlepšují životní prostředí a pomáhají bojovat proti klimatickým změnám. Může to být například podpora udržitelné dopravy (elektromobily, předplacená veřejná doprava, příspěvek na kolo), výběr z biopotravin v zaměstnanecké jídelně nebo možnost se účastnit environmentálních projektů.

Trend, který nikdy nezklame – programy, které pomáhají zaměstnancům zlepšovat jejich pracovní dovednosti a budovat kariéru. Konkrétně se jedná o přístup k online kurzům, školení nebo příležitosti k rozvoji pracovních dovedností v rámci společnosti i mimo ni.

Vybrali jsme i několik moderních a netradičních benefitů, které se těší velké oblibě, zejména v poslední době. Nenabízejí je zdaleka všechny firmy, ale můžeme se s nimi setkat stále častěji.  

 • Podíl ve firmě, jako zaměstnanecký benefit – Jednoznačně stále populárnější záležitost, kdy zaměstnanci mohou získat podíl na vlastnictví firmy, ve které pracují. Jedná se o oboustranně výhodnou dohodu. Pro firmu to znamená větší loajalitu a motivaci zaměstnanců, protože faktická zainteresovanost ve společnosti zvyšuje zájem a angažovanost pracovníků na jejím úspěchu. Zároveň je to druh motivace, který přiláká a následně i déle udrží talentované lidi. Pokud zaměstnanci vlastní podíl ve firmě, mají i větší důvěru v její vedení a jsou ochotnější podílet se na řešení problémů a zlepšování výsledků společnosti.

Motivací je vize možnosti získat dodatečný příjem z dividend, když firma dosahuje zisku. Podílu na hospodářském výsledku společnosti je podnětem ke zlepšování osobních výkonů a k podpoře celé firmy, protože její úspěch přímo ovlivňuje vlastní finanční situaci. 

 • Domácí mazlíčci – V posledních letech je stále populárnější „dog friendly office“. Zkrátka jdete do práce se svým domácím mazlíčkem, on není sám doma a vy se nestresujete a můžete v klidu pracovat. Mezi benefity určené pro lidi se zvířaty přibyla dokonce i horká novinka a tou je placené pojištění domácích mazlíčků. Pokud máte pejska nebo kočku (nebo úplně jiné zvíře), může to pro vás být atraktivní nabídka. Získáte dostatečnou finanční ochranu v případě náhlého onemocnění nebo úrazu svého domácího mazlíčka a sníží se vám tak náklady na veterinární péči.
 • Home office vybavení – Pokud pracujete z domova, může vám zaměstnavatel poskytnout vybavení pro práci. V tomto případě to bývá příspěvek na notebook, ergonomické křeslo, rychlý internet a v poslední době velmi populární, podíl na platbě energií.

Zaměstnanecké benefity jsou důležitějším prvkem moderního pracovního prostředí, zvyšují spokojenost pracovníků a mnohdy i jejich výkonnost. Trend je zřejmý, firmy se více zaměřují na spokojeného zaměstnance a na podporu dlouhodobé efektivity člověka.

.

 • Share this post

  Mějte přehled o nejnovějších pozicích a přístup k VIP článkům

  Přihlaste se k odběru čerstvých aktualit, VIP článků a nejnovějších pozic, které vám mohou pomoci nastartovat kariéru.


  Karierio by Frontman

  Frontman pomáhá inovativním firmám růst v těchto oblastech: technologie, zemědělství, development a služby. Propojuje firmy s talenty a talenty se zajímavými pracovními příležitostmi. A to vše začíná právě tady na kariérním portálu Karierio!