Digitální nomádi: radíme, jak vybrat správnou lokalitu

Co třeba odletět na podzim pracovat na Kanáry, nebo se dvakrát do roka přemístit do jiné evropské země? Chcete zažít a ochutnat Asii? Pokud vám to způsob práce dovolí, můžete. Co potřebujete k tomu, aby se z vás stali digitální nomádi? Osobní odhodlání a trochu přípravy.

Nomádství není nové, jen častější, dostupnější a víc se o něm píše. Přitom označení „digitální nomád“ může být trochu matoucí. Evokuje člověka s noťasem, který jezdí z místa na místo, ale tak to být nemusí a často ani není. Lidé mění pracovní prostředí jednorázově i pravidelně a na různě dlouhou dobu. Láká je svoboda a možnost, že mohou.

Chcete zkusit pracovat v nebo z jiné země?

Začněte doma a zjistěte si už z Česka co nejvíce informací. K ruce vám mohou být facebookové skupiny nebo Nomadlist, kde si uděláte poměrně jasnou představu o možnostech jednotlivých lokalit.

Ujistěte se, že je vaše práce skutečně vhodná pro nomádění. Možná to zní triviálně, ale je lepší být připraven než zaskočen. Přemýšleli jste třeba nad časovým posunem? Pokud se budete pohybovat v rámci Evropy, nejspíš vás to trápit nebude, ale na jiných kontinentech už s ním musíte počítat. Například, pokud máte call ze Srí Lanky, připočtěte si 4,5 hodiny, nemluvě o Americe, Bali, Thajsku, Austrálii, atd.

Vyberte vhodnou zemi. Určitě se chcete cítit příjemně, mít dostatečné zázemí, stabilní internet, přístup k civilizovanému zdravotnictví a bezproblémovou možnost návratu zpět domů.

Udělejte si alespoň rámcový rozpočet na živobytí. O příjmu představu máte, ale zkuste si dopředu zjistit předpoklad měsíčních nákladů. Zejména co se týká ubytování, jídla a běžného provozu. Můžeme říci, že v Asii to bude rámcově stejné nebo levnější než u nás, musíte ale počítat s vyššími náklady na cestu tam. V rámci Evropy nejspíš nepocítíte takovou kulturní diverzitu, ale můžete se pohybovat vlastním autem nebo levnými spoji. Všechno má své a je třeba si ujasnit, co očekáváte a chcete.

Zajímá vás, kam se nejčastěji nomádi vydávají za prací? Vzali jsme si pod lupu nejvyhledávanější lokality a mluvili s lidmi, kteří zde bydlí a pracují. Dnes začneme exotikou, a sice dvěma ostrovy: Srí Lankou a Zanzibarem. Jeden v Africe, druhý v Asii, oba u rovníku, v něčem podobní v jiném naprosto odlišní.

TIP

Rádi byste se stali digitálními nomády? Zkuste spolupracovat se startupy! Ty totiž často v honbě za snižováním nákladů volí před hlavním pracovním poměrem raději spolupráci s šikovnými freelancery. Mrkněte na náš článek a udělejte si obrázek, jak taková práce ve startupu vypadá.

Srí Lanka

Marcela, je Češka, pracuje jako copywriterka a jezdí několikrát ročně, minimálně na měsíc, na Srí Lanku. Proč? Před lety si tam pořídila „chatu“, z jednoho domku stal se resort Tropical Garden a dnes do něj jezdí hosté z celého světa. Koho lepšího se zeptat na to, co nás zajímá o životě a práci na Srí Lance?

Mášo, jak bych se měla na Srí Lanku nejlépe dostat a na kolik mě vyjde cesta?  

Na Srí Lanku nejlépe letadlem. Aktuální cena zpátečních letenek z Prahy je kolem 17 000 Kč.

Je Srí Lanka zajímavá destinace pro nomády, jezdí k tobě?

Určitě je. Digitální nomády jsme u nás měli několikrát na delší pobyty. Zajímavé to je hlavně v mimosezóně, kdy jdou ceny za ubytko dolů a dají se sehnat zajímavé bydlení za dobrou cenu.

Jak se na Srí Lance pracuje? Pokud se budeme bavit například o internetovém připojení, časovém posunu nebo rozdílných kulturách?

Na Srí Lance je velmi dobrý přístup na internet. Existují tu i přímo coworkingová centra, kde je k dispozici spolehlivé online připojení. Téměř každé ubytování má wifi a vždy se dá jet přes mobilní data. Datové balíčky stojí pár korun a na většině ostrova je síť 5G. Posun je oproti českému času +3,5 hodiny v letním čase a + 4,5 v zimním. Cally si proto můžete naplánovat na odpoledne nebo večer.

Dokážeš odhadnout měsíční náklady (ubytování, jídlo, internet, běžný provoz…)?

V cenách ubytování je opravdu velký rozptyl. Dá se bydlet u místních a pak to bude za pár stovek na měsíc, ale můžeš bydlet v domku na pláži a tam je cena vyšší. Takže třeba u nás vyjde v mimosezoně domeček na 15 000 Kč za měsíc, včetně poplatků a wifi. Celkové náklady jsou strašně individuální. Záleží, jak je člověk skromný (doprava, jídlo atd.). Řekla bych, že pokud zvolíte zlatou střední cestu, tak se budete pohybovat s celkovými měsíčními náklady kolem 25.000kč. Myšleno čistě bydlení, jídlo, doprava (bus, tuk-tuk) a běžné výdaje.

A teď trochu otázka na tělo: Na co si dát pozor?

Určitě na dlouhodobé podnájmy od místních. Je lepší domluvit si nejdříve ubytování na prvních pár dní a dlouhodobý podnájem hledat až na místě. Chtějte všechno vidět na vlastní oči. Místňáci jsou fajn, ale mají trochu jiné představy o průměrném ubytování.

 

Zanzibar

Ceny letenky na Zanzibar se pohybují v podobné cenové relaci, jako na Srí Lanku. Dají se vychytat akce, ale musíte se smířit s tím, že letíte třeba z Vídně. Aleš odcestoval na Zanzibar před pěti lety. Proč? Lákala ho životní změna, svoboda a krásný ostrov. Teď pracuje jako fotograf, průvodce a externí poradce. Půl roku je v Africe a druhou půli v Česku.

Aleši, jak se na Zanzibaru pracuje, co se týká připojení, časového posunu a rozdílné kultury?

Časový rozdíl je 1-2 hodiny (letní/zimní čas), to je v pohodě. Kultura je jiná, ale nemusíš být její součástí, pokud nechceš. Snažím se žít civilizovaně, pokud možno co nejvíc evropsky. Pokud se chceš mít dobře a neplatit tolik, musíš mít kontakty, ty jsou tady základ. Přes známou mám výhodný internetový balíček. Ale je to 2Mbit internet a stojí  57 dolarů za měsíc. Za předpotopní připojení platím strašně vysokou cenu.

Dokážeš odhadnout měsíční náklady (ubytování, jídlo, internet, poplatky, běžný provoz…)?

Měsíční náklady počítám tak 45-50.000 korun. Do toho zahrnuji nájem 13 000 Kč za byt 1+1, voda asi 400 Kč, elektřina 2 000 Kč, internet 1 250 Kč. Plus poplatky, jídlo, provoz auta. Ale je to strašně individuální. Jídlo je dost drahé, pokud se chcete normálně stravovat. Počítám, že za něj utratím třeba 10 000 Kč za měsíc.

Napadne tě něco, co může člověka na Zanzibaru zarazit, překvapit?

V Africe je draho, mnohem dráž než v Asii. Není infrastruktura, náklady jsou tím pádem daleko vyšší. Další věcí je bezpečnost. Bílý člověk je chodící peněženka. Když jsou turisti a jejich peníze, tak je vše OK a místní jsou milí. V opačném případě jde do tuhého. S tím souvisí i rozličná kultura. Místní se tváří jako kamarádi, ale není to tak. Jsem tu pět let a nemohu o nikom říct, že by to byl skutečně přítel.

Aleši, proč jsi na Zanzibaru?

Cítím tu daleko vyšší míru svobody jednotlivce. V Evropě naopak vnímám stále se zvyšující kontrolu a řízení lidského chování. Tady je to daleko svobodnější, necítíte se tolik omezovaní, jako v našich devadesátkách. Půl roku v Čechách a půl na Zanzibaru je pro mě ideální vyváženou kombinací.

 

V navazujícím článku se budeme věnovat evropským zemím. Víte, jak se pracuje v Chorvatsku, Itálii, na Madeiře, ve Španělsku nebo třeba v severských zemích? Zaměříme se na nejžádanější lokality a shrneme si jejich plusy a mínusy.

.

  • Share this post

    Mějte přehled o nejnovějších pozicích a přístup k VIP článkům

    Přihlaste se k odběru čerstvých aktualit, VIP článků a nejnovějších pozic, které vám mohou pomoci nastartovat kariéru.


    Karierio by Frontman

    Frontman pomáhá inovativním firmám růst v těchto oblastech: technologie, zemědělství, development a služby. Propojuje firmy s talenty a talenty se zajímavými pracovními příležitostmi. A to vše začíná právě tady na kariérním portálu Karierio!