Na co se zeptat na pohovoru a co už je za hranou?

Jdu na pracovní pohovor, v hlavě si přehrávám možný scénář rozhovoru s budoucím šéfem. Oblečení jsem zvolila dobře, takový styl „ležérní šik“, jak říkám. Nic extravagantního a vyzývavého, ale sluší mi to. O práci mám zájem. Vyhovuje mi pracovní náplň. Mám dostatečnou praxi a třeba bych se mohla právě v této firmě posunout dál. Vždycky jsem chtěla zkusit vést svůj tým lidí, věk i zkušenosti mám, tak proč ne. Asi je čas nakopnout kariéru.

Nastala hodina Há. Určitě se mě budou ptát na spoustu věcí a i já dostanu prostor na svoje otázky. Pokud nic nevymyslím, může to vypadat, že se o pozici příliš nezajímám. Na co se ale mohu na pohovoru zeptat a co už se nehodí?

Máme pro vás několik příkladů, na co se nikdy a za žádných okolností na pohovoru neptat. Alespoň ne v prvním kole.

 • Vynechejte osobní otázky. Takové, které se týkají soukromí přítomných osob. Například:    Nevidím žádný prstýnek, jste svobodný? Připadáte mi trochu povědomá, nepotkali jsme se o víkendu na semináři zhubněte snadno a rychle?
 • Otázky dotazující se na rasu, náboženství, sexuální orientaci nebo zdraví nejsou u potencionálního zaměstnavatele úplně populární a šance na novou práci vám nejspíš nezvýší. Několik příkladů: Kolik je ve firmě křesťanů? Máte předsudky proti homosexuálům? 
 • Kolik budu brát? Ošemetná otázka. Ruku na srdce, je to jedna z nejdůležitějších věcí, která vás u dané pozice zajímá. Říká se, peníze jsou až na prvním místě, ale dejte si na čas a počkejte. Oni se zeptají sami, pokud o vás budou mít zájem.
 • Kolik dní dovolené budu mít? Můžu si brát home office alespoň tři dny v týdnu už ve zkušebce? Máte ve firmě nějaké benefity, které mohu čerpat okamžitě? Opravdu musím chodit ráno na čas a být až do konce? Ano, jistě jste pochopili. V prvním kole, a možná že ani v těch ostatních, je nevhodné ptát se na věci, které by mohly vzbuzovat dojem, že se chcete tak trochu „flákat“ a práce není úplně důležitou součástí vašeho života.

TIP

Máme pro vás několik tipů, jak poznat možné toxické prostředí ještě před nástupem do nové práce. Dočtete se, na co si dát pozor a kdy mít oči na stopkách, aby vám nic neuniklo. Hodně štěstí u pohovoru.

Abychom zachovali zákon o rovnováze, řekneme vám, na co byste se naopak zeptat mohli. Protože chytrou otázku vám na pohovoru vždy přičtou k dobru.    

Jaká by byla moje role a povinnosti v rámci nabízeného místa? Projevujete konkrétní zájem, což je pro zaměstnavatele důležité. Zároveň tak můžete zjistit, jestli je tato práce taková, jakou jste si ji představovali.

Co očekáváte od člověka přijatého na nabízenou pozici? Chcete se dozvědět více o výkonnostních požadavcích. Tady se sbírají plusové body, protože otázka naznačuje, že jste ochotni pracovat na vylepšení osobních schopností a dovedností.

Jaká je struktura týmu, ve kterém budu pracovat. To je důležité i pro vás, abyste věděli, jak bude váš pracovní tým fungovat, a zjistili víc o organizaci práce. 

Jaká je firemní kultura? Otázka, která naznačuje váš širší zájem o společnost a její fungování. Nic, co by se dalo vyčíst na internetu, ale taková trochu interní záležitost.

Pokud chcete na pracovním pohovoru uspět, pamatujte si, že se zaměstnavatele můžete ptát na důležité otázky týkající se pracovní pozice a společnosti, ale otázky a záležitosti ohledně dovolené a pracovních benefitů raději odložte. Humoru se nebraňte, pokud je chytrý a na místě. Třeba se vám na pohovoru podaří vtipně zareagovat na některou z otázek a získáte si tak sympatie svého potenciálního zaměstnavatele.

A pokud si ještě nejste zcela jistí, udělejte si náš test. Nazvali jsme ho Vhodné a NeVhodné otázky na pohovoru 

Zkuste si test:

 1. Jaký plat u vás mají lidé na obdobné pozici, jako je ta moje?
 2. Jak byste popsal/la firemní kulturu?
 3. Jaké budou mé případné kompetence?
 4. V minulé práci jsme měli Multisportku. Máte ji taky?
 5. Můžu čerpat dovolenou během zkušební doby?
 6. Bude vadit, když občas odejdu z práce dřív?
 7. Koho jste volil/a za prezidenta?
 8. Jaká je struktura týmu, ve kterém budu pracovat?
 9. Mohu si občas brát do práce děti?
 10. Jaké jsou plány firmy do následujících let?

 

Správné odpovědi:

 1. NV, 2. V, 3. V, 4. NV, 5. NV, 6. NV, 7. NV, 8. V, 9. V, 10. V
 • Share this post

  Mějte přehled o nejnovějších pozicích a přístup k VIP článkům

  Přihlaste se k odběru čerstvých aktualit, VIP článků a nejnovějších pozic, které vám mohou pomoci nastartovat kariéru.


  Karierio by Frontman

  Frontman pomáhá inovativním firmám růst v těchto oblastech: technologie, zemědělství, development a služby. Propojuje firmy s talenty a talenty se zajímavými pracovními příležitostmi. A to vše začíná právě tady na kariérním portálu Karierio!