Leadership: Buďte pro své lidi vůdcem, ne nabubřelým bossem

Vedení lidí je klíčovým faktorem úspěchu každé organizace. Kvalitní leadership má bezprostřední vliv na produktivitu zaměstnanců, vztahy s klienty i procesy uvnitř firmy. Jak ale vést lidi co nejlépe a zároveň u toho nepůsobit jako namyšlený boss?

Vedení lidí je jako žonglování, kdy musíte ve vzduchu držet hned několik koulí a ani jedna nesmí spadnout na zem. Navíc byste měli mít neustále přehled nejen o tom, co se kolem vás děje zrovna teď, ale také o tom, co se blíží a co firma plánuje v budoucnu.

Jednou z největších manažerských výzev je přitom motivace lidí. Právě na tomto místě vám podá pomocnou ruku britsko-americký spisovatel, kouč, marketér a především motivační řečník Simon Sinek. Autor pěti bestsellerů (mimo jiné Objevte své PROČ, Lídři jedí poslední nebo Začněte s PROČ) tvrdí, že motivace vychází z toho, proč jsme se pro danou činnost rozhodli. Takže: Víte, proč děláte to, co děláte? A ne, peníze nejsou správná odpověď…

Pouze pokud si upřímně odpovíte na otázku proč, můžete najít kvalitní vnitřní motivaci k tomu, abyste začali věci dělat správně a s patřičným nadšením. Protože pouze ten, kdo hoří, může zapalovat. Staňte se právě vy tím plamenem.

TIP:

Simon Sinek svoje knihy vydává i v Česku, konkrétně v nakladatelství Jan Melvil. Pokud chcete udělat zásadní krok k tomu, stát se kvalitním lídrem, můžete si jeho knihy koupit už od 229 korun. K dostání jsou samozřejmě také jako e-knihy a audioknihy.

Alfou a omegou vašeho úspěchu bude komunikace. Je nesmírně důležité, abyste se s lidmi bavili srozumitelně, a to nejen v rámci týmu, ale i v prostředí celé firmy. Jasně a především jednoduše si definujte, co je pro vás důležité. Teprve pak můžete mít základ pro spolupráci, důvěru a respekt.

Když dojde na nejhorší, nebojte se použít humor. Pokud se vám podaří rozesmát vlastní tým i během hustější atmosféry, můžete ji příjemně odlehčit a máte vyhráno. Jako lídr byste měli tvořit prostředí, kde lidé budou cítit podporu a vzájemný respekt.

Simon Sinek přednáší o odvaze vést, zdroj: YouTube

Tým, který je vnitřně motivovaný a důvěřuje svému lídrovi, dosáhne i větších úspěchů. Takový lídr ale také musí držet dané slovo a jednat otevřeně. Jeho komunikace musí být za všech okolností konstruktivní a bez negativity. Právě veřejná prezentace, jaký smysl má to, na čem tým pracuje, zvyšuje angažovanost jednotlivých členů.

Pokud máte svůj svěřený tým, nezapomeňte mu komunikovat firemní vizi, která by měla patřit k základním kamenům každé organizace a měla by se propisovat do každé aktivity. Tato vize by měla být jasná a pochopitelná pro kteréhokoliv člena vašeho týmu

Každý z týmu je navíc unikátní osobnost se svými potřebami a přístupem a vy byste se měli snažit všechny chápat, vycházet jim vstříc a využívat jejich individualitu ve prospěch projektu. Nezapomeňte – nebudujete jednolitý pracovní blok, ale agilní tým, který pracuje v souladu s cílem projektu.

Nejlepší lídr by měl být otevřený nejen novým myšlenkám, ale také kritice a především dalšímu sebevzdělávání. Svět se totiž neustále mění a přináší nám nové výzvy, třeba právě v sestavování funkčních týmů a v tom, jak je motivovat a sestavovat jim pracovní náplň. Vy jako tahouni byste měli na tyto změny reagovat mezi prvními a třeba je i rovnou začlenit do svých procesů.

Simon Sinek nám ve svých knihách ukazuje, že vedení lidí nepramení jen z moci a autority, ale že základním a nejdůležitějším kamenem je budování důvěry. Samozřejmě nesmí chybět ani motivace, komunikace, důvěra a dávka inspirace.

Pointou je, že jen málo nápadů v knize Lídři jedí poslední je vyloženě “nových – jde však o způsob, jakým je autor předkládá, a jak skvěle zapadají do dnešní doby. Simon Sinek dokázal vytvořit příběhy na základě reálných životních studií a situací takovým způsobem, že přesně zasáhnou vaši hlavu i srdce…

– Dean Bokhari, Meaningful Co.

Tak. Teď máte velice hrubou představu, že být dobrým lídrem není jen tak. Ale i když si přečtete spoustu moudrých knih a podíváte se na spoustu webinářů, nemusíte se takovými vůdčími osobnostmi stát. Na to je třeba víc než jen mít teoretické znalosti. Důležitá je ochota se neustále vzdělávat, jít kupředu a především – nebát se chyb. Ty jsou totiž nevyhnutelné. Ale pokud se z nich poučíte, dokážou z vás udělat lepší lídry, než byste si o sobě vůbec kdy mysleli. 

  • Share this post

    Mějte přehled o nejnovějších pozicích a přístup k VIP článkům

    Přihlaste se k odběru čerstvých aktualit, VIP článků a nejnovějších pozic, které vám mohou pomoci nastartovat kariéru.


    Karierio by Frontman

    Frontman pomáhá inovativním firmám růst v těchto oblastech: technologie, zemědělství, development a služby. Propojuje firmy s talenty a talenty se zajímavými pracovními příležitostmi. A to vše začíná právě tady na kariérním portálu Karierio!